Chorzów

Chorzów jest miastem stosunkowo młodym – prawa miejskie otrzymał w roku 1864, ale nazwa miasta jest o wiele starsza i sięga okresu średniowiecza. Współczesna nazwa wywodzi się od nazwy wioski (dzisiejszej dzielnicy miasta, oznaczonej przymiotnikiem podkreślającym jej długowieczność - Chorzów Stary).
Pochodzenie słowa Chorzów związane jest z nazwą osobową. Prawdopodobnie nazwa osady wywodzi się od imienia Zachariasz, którego zdrobniała forma brzmiała w średniowieczu Charz. Nazwa została utworzona przyrostkiem -ew. Pojawiała się w zapiskach w formie Charzew, Charew, Chareu. Od XVIII wieku pojawia się już forma Chorzów. Zmiana samogłoski a na o utożsamiana jest z podniesieniem artykulacji samogłoski pod wpływem następującej spółgłoski rz. Przyjmuje się także, że wymowa z o mogła być wynikiem asymilacji brzmieniowej z wyrazem chory (chorować, chorzy).
Pierwotna natomiast nazwa miasta - obowiązująca od 1868 roku do 1934 - to Królewska Huta, wywodząca się od nazwy zakładu, wokół którego wyrosły osiedla robotnicze. Sama zmiana nazwy była podyktowana czynnikami politycznymi; Chorzów – było nazwą związaną z polskością, Królewska Huta – to kalka z niemieckiego Königshutte.

2 komentarze:

  1. Tuba Chorzowa - to serwis informacyjny, dzięki któremu będziesz na bieżąco z aktualnościami z Twojej okolicy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tuba Chorzowa www.tubachorzowa.pl - zawsze aktualne informacje.

    OdpowiedzUsuń